.

 

 

امریکا ۲۸ سازمان و شرکت چینی را به دلیل آنچه ادعا می شود نقش آنها در بدرفتاری با اهالی قوم اویغور در استان شین‌جیانگ است را تحریم کرده است. کلیه این سازمان ها اکنون در فهرستی قرار دارند که آنها را از خریداری محصولات از امریکا بدون داشتن مجوز از واشنگتن منع می کند.نام یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات تجسسی و نظارتی جهان در میان تحریم شدگان به چشم می خورد. 

وزارت تجارت امریکا تصمیم خود را روز دوشنبه اعلام کرد و گفت این ۲۸ نهاد در "کارزار سرکوب، بازداشت انبوه خودسرانه، و تجسس پیشرفته علیه اویغورها، قزاق ها و سایر گروه های اقلیت مسلمان چین دست دارند.“ سازمان امنیت عمومی ولایت شین جیانگ و ۱۹ سازمان کوچکتر دولتی در این فهرست قرار دارند. هیکویژن، داهوا تکنولوژی و مگوی تکنولوژی هم در میان هشت گروه تجاری در این فهرست هستند که همگی در زمینه فناوری تشخیص چهره تخصص دارند. هیکویژن یکی از بزرگترین سازندگان تجهیزات نظارتی جهان است.

گروه های حقوق بشر می گویند پکن به شدت درحال سرکوب اهالی قوم اویغور در اردوگاه های اجباری است. چین اینها را "مراکز آموزش حرفه ای" برای مبارزه با افراط گرایی توصیف می کند..

گروه های حقوق بشر می گویند چین تا یک میلیون اویغور و سایر مسلمانان را در اردوگاه ها تحت بازداشت قرار داده است. امریکا و برخی دیگر از کشورها بیش از پیش اقدامات چین در شین جیانگ را محکوم می کنند. مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا هفته پیش در کنفرانسی خبری در واتیکان ادعا کرد که چین "از شهروندانش می خواهد دولت را ستایش کنند، نه خدا را“. در ماه جنوری هم بیش از ۲۰ کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نامه مشترکی را در انتقاد از رفتار چین با اویغورها و سایر مسلمانان امضا کردند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی