.

مقاله ها

آسیب‎شناسی حملات به پایتخت

 

 

8 صبح :

 در تمام جنگ‌های متعارف و غیر‌متعارفی که تا اکنون در دنیا صورت گرفته، تسلط و ناآرامی در شهرهای بزرگ از استراتژی‌های مهم به حساب می‌آمده است. به تعبیر دانشمندان، شاخصه‌های نمادین قدرت در شهر است و فعالیت نهادهای دولتی، سفارت‌خانه‌ها، رسانه‌ها و سایر نهادهای فشار در مرکز سیاسی کشور باعث می‌شود تا دشمن با ایجاد ناآرامی در آن، قدرت دولت را به چالش بکشد و جنگ تبلیغاتی و روانی بزرگی را به راه اندازد.
حمله به شهرها می‌تواند در بزرگ‌نمایی دشمن کمک کند و برای همین است که طالبان تنها به جنگ در دهکده‌های دوردست بسنده نمی‌کنند، آن‌ها کوشش می‌کنند تا با ناآرام ساختن شهرها، حکومت را تحت فشار افکار عمومی قرار دهند. در این‌جا به آسیب‌شناسی عوامل حمله تروریستی اخیر در کابل می‌پردازم.

 

جنگ روانی :

نا‌آرامی در شهرها به بازتولید نفرت و بی‌اعتمادی اجتماعی منجر می‌شود و از دشمن تصویر قدرتمندی در افکار عمومی ترسیم می‌کند و به افسرد‌گی جمعی شهروندان کمک می‌کند و این افسرد‌‌گی اجتماعی، در بسیاری موارد تحرک اجتماعی را به چالش می‌کشد و انگیزه‌های اصلاح‌گرایانه را به سوی محافظه‌کاری مدیریت می‌کند. حمله اخیر در کابل که باعث شهید و زخمی شدن شمار زیادی از هموطنان ما شد افکار عمومی را به شدت تحت تاثیر قرار داد‌. از یک‌سو به افکار عمومی تلقین شد که دشمن قدرتمندتر شده است و از سوی دیگر حکومت تحت فشار شدید مردم قرار گرفت و این چیزی است که دشمن از آن بهره‌برداری می‌کند.
جنگ روانی یکی از خطرناک‌ترین جنگ‌ها شناخته می‌شود. روش‌هایی که از آن بهره‌برداری می‌شود همانا تاثیر بر افکار عمومی می‌باشد و برای همین است که کشورهای درگیر جنگ، همواره بر جنبه‌های تبلیغاتی جنگ نیز دقت فراوان می‌کنند. هیتلر وزیر تبلیغات موفقی داشت که در جهت‌دهی به افکار عمومی خوب عمل می‌کرد و از این طریق حمایت گسترده مردم آلمان را در جنگ جهانی دوم با خود داشت.
دولت افغانستان باید جنگ روانی را که از سوی دشمن به راه انداخته شده جدی بگیرد‌. اعتماد‌سازی یکی از عناصر مهم در راستای مدیریت افکار عمومی است. توهم توطیه در بازار شبکه‌های اجتماعی گرم است و همه بر این تصور هستند که زیر کاسه نیم کاسه‌ای است، حکومت باید به‌گونه منسجم در مورد وضعیت جاری کشور موضع‌گیری کند. فعالیت شمار زیاد سخنگو در ارگ ریاست‌جمهوری، ریاست اجراییه، وزارت داخله و وزارت دفاع نمی‌تواند زیاد موجه باشد. هر کدام این سخن‌گویان در رسانه‌ها سخنان متفاوت و گاه متناقضی می‌گویند‌. این مساله را می‌توان کجروی‌های اطلاع‌رسانی نیز نام گذاشت.

 

جنگ تبلیغاتی :

پوشش رسانه‌ای از حملات انتحاری در شهرهای بزرگ به‌ویژه پایتخت، در رسانههای داخلی و خارجی بیشتر از تسخیر یک دهکده به‌دست طالبان است و برای همین است که دستگاه‌های استخباراتی پاکستان در سازمان‌دهی این حملات در کابل بیشتر تلاش کنند. استراتژی تمام شبکه‌های تروریستی همواره حمله به شهرها بوده است. حمله به پاریس و بروکسل نشان می‌دهد که این استراتژی توانست تا جنگ تبلیغاتی بزرگی را به راه بیندازد و ضعف‌ دولت‌ها را نمایان کرده و قدرت تروریست‌ها را به نمایش بگذارد. در این فصل جنگ در افغانستان تقلا دشمن این خواهد بود تا با ایجاد ناآرامی و کشتار در شهرها در جنگ تبلیغاتی برنده شود و خود را به‌عنوان حریف جدی قدرت سیاسی حاکم جا بزند. استخبارات پاکستان با برگزیدن این استراتژی در کوشش است تا دولت افغانستان را مجبور سازد تا کلیه خواسته‌های آن‌ها را بپذیرد و در صورت مذاکرده رو در رو از موضع قدرت، امتیاز‌طلبی کند.
حملاتی که در سال۲۰۰۸ در ممبای صورت گرفت و گروه تروریستی لشکر طیبه و متهم اصلی آن شناخته شد نیز به‌منظور رسانه‌ای شدن و قدرت‌نمایی تروریستان صورت گرفت، این حمله تاثیر ژرفی به نفع تروریست‌‌ها داشت. در حالی‌که آن‌ها می‌توانستند در کشمیر این کار را انجام دهند، اما استفاده تبلیغاتی از آن در شهر بزرگی مانند ممبای مهم بود.

 

تاثیرات اقتصادی :

نا‌‌‌آرامی در شهرها فرایند سرمایه‌گذاری را کند می‌کند و باعث موج‌های مهاجرت مردم می‌شود. سال گذشته پس از حمله خون‌بار شاه شهید بود که شمار زیادی مردم خطر غرق شدن را به جان خریدند و راهی اروپا شدند. اکنون بسیاری از پروژه‌ها به‌دلیل ناامنی متوقف و یا هم در یک حالت نامعلومی قرار دارند. هیچ سرمایه‌گذار خارجی به‌دلیل ناآرامی ریسک سرمایه‌گذاری در افغانستان را به جان نخواهد خرید. استخبارات پاکستان با گذشت هر روز در کوشش زمین‌گیر کردن دولت افغانستان است. بنا بلند رفتن نرخ بی‌کاری، فقر و ناامنی باید از سوی حکومت افغانستان جدی گرفته شود.

 

نتیجه‌گیری :

کشیده شدن جنگ به شهرها و یا اخلال امنیت از استراتژی‌های دشمن است، صرف با استقرار نیروها نمی‌توان به امنیت شهرها کمک کرد. نهادهای اطلاعاتی باید تقویه شوند و حکومت موضع شفاف‌تری را در پیش گیرد. دولت افغانستان باید نگرانی خود را با ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا از فقدان روحیه همکاری و استراتژی حمایت از تروریسم از سوی پاکستان در میان بگذارد.
در برخی از کشورهای همسایه نیز تحرک شورشیان وجود دارد، اما هیچ‌گاهی دشمن آن‌ها موفق نشده تا امنیت شهرها را به مخاطره بیندازد. به‌گونه مثال در کشمیر تحت کنترول هند نیز گاهی ناآرامی‌های وجود دارد و در برخی موارد تا جایی که پرچم دشمن هند یعنی پاکستان در خاک این کشور بر افراشته می‌شود اما این ناآرامی‌ها در مناطق دور‌دست است و زود مدیریت می‌شود. بنا خطر ناآرامی شهرها باید جدی گرفته شود و حکومت از همه توان برای مدیریت وضعیت استفاده کند.اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی