.

مقاله ها

نگاهی به سابقه تقابل لیبرالیسم و حاکمیت شریعت اسلامی در پاکستان

 

وفاق المدارس العربیه پاکستان با انتقاد از داعش و لیبرالیسم خواستار توضیح اظهارات نخست‌وزیر این کشور شده است این در حالی است که سابقه تقابل لیبرالیسم و حاکمیت شریعت اسلامی در پاکستان به سال‌های نخست استقلال این کشور برمی‌گردد.مولانا «حنیف جالندهری» دبیر مرکزی وفاق المدارس العربیه پاکستان با حضور علمای دیوبندی در گفتگو با حامیانش در «جامعه اشرفیه» گفت: گروه‌های تروریستی گمراه هستند و به زیان مسلمانان منطقه است.

جالندهری با حمایت از عملیات نظامی ارتش پاکستان نیز گفت: وفاق المدارس العربیه از عملیات جاری نظامی ارتش پاکستان با نام «ضرب عضب» و همچنین عملیات نیروی کماندوی این کشور در کراچی حمایت می‌کند و خواستار ادامه و به نتیجه رسیدن این عملیات است. نخست‌وزیر پاکستان چندی پیش با اشاره به پایان بحران انرژی تا دسامبر سال 2017 میلادی در این کشور اعلام کرده بود که آینده مردم در گرو یک پاکستان دموکراتیک و لیبرال است که در آن بخش خصوصی به شکوفایی برسد و همه افراد در آن حضور داشته باشند.

این در حالی است که سابقه تقابل لیبرالیسم و حاکمیت شریعت اسلامی در پاکستان به نخستین سالهای استقلال این کشور بر می‌گردد. روحانیان برجسته‌ای که در پیروزی نهضت پاکستان نقش داشتند در جهت اسلامی کردن قوانین این کشور تلاش کردند و در 12 مارچ 1949 مجلس پاکستان 10 ماده اساسی را به تصویب رساند که به «قرارداد مقاصد» شهرت یافته است.

در ادامه این تلاشها در 21 تا 24 جنوری 1951 سی و یک نفر از برجسته‌ترین علمای فرقه‌های اسلامی منشوری را برای اجرای شریعت اسلامی به تصویب رساندند که به «22 نکته» مشهور شد.

سپس در سال 1959 «انستیتوت تحقیقات مرکزی اسلامی» تأسیس شد تا نقش مشورتی را در انطباق قوانین با شریعت اسلامی ایفا کند،این مرکز امروزه با عنوان شورای ایدئولوژی اسلامی (اسلامی نظریاتی کونسل) فعالیت می کند؛ اما همه این تلاشها به دلایلی توسط دولت‌های لیبرال و سکولار مورد بی توجهی قرار گرفت. به همین دلیل احزاب دینی عمدتا غیرشیعی در سال 1977 با استفاده از قدرت مردمی، جنبشی با عنوان «نظام مصطفی» به راه انداختند که منجر به سقوط دولت «ذوالفقار علی بوتو» رئیس جمهور سابق پاکستان و کودتای «ضیاءالحق» دیکتاتور سابق این کشور شد.

ضیاءالحق که به تعصب مذهبی سنی مشهور بود و پایه گذار بسیاری از جریانهای افراطی سنی در پاکستان نیز به شمار می‌آید با جلب نظر برخی احزاب سنی به ویژه «جماعت اسلامی» گام‌هایی برای اجرای شریعت اسلامی برداشت که به دلیل حاکمیت روح تعصب و نادیده گرفتن حقوق شرعی شیعیان و بریلوی‌ها که اکثریت مسلمانان پاکستان را تشکیل می‌دهند و تحریک احساسات مذهبی افراطی، زمینه شکست اندیشه حاکمیت شریعت و تثبیت لیبرالیسم و سکولاریسم و نیز چالش‌ها و درگیری‌های خشن مذهبی را فراهم آورد که تا کنون موجب خسارت‌های جبران ناپذیری شده است به گونه‌ای که ذهنیت منفی عملکرد ضیاءالحق و احزاب اسلامی حامی او در اجرای شریعت مانع از مقبولیت احزاب اسلامی و حاکمیت آنها شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی