.

مقاله ها

بالگردهای روسی زمین‌گیر شدند

 

 

بالگردهای روسی زمین‌گیر شدند

 

دیپلمات:

 

نیروهای هوایی افغانستان بالگردهای جنگی «MI-25» این کشور که در سال 2008 میلادی توسط جمهوری چک به این کشور عرضه شده بود را در مبارزه علیه طالبان در میدان‌های نبرد استفاده می‌کنند. اما بیشتر این بالگردها به خاطر کمبود بعضی قطعات روسی دچار مشکل شده و حتی در اوج فصل جنگی در فرودگاه­های نظامی این کشور زمین‌­گیر شده‌اند.

 

تحریم‌های غرب علیه روسیه سبب ناتوانی کشورهای عضو ناتو برای خرید و تهیه سخت افزارهای این بالگرد ساخت روسیه به افغانستان شده و سبب بروز مشکلات شده است.«جان نیکولسن» فرمانده امریکایی نیروهای حمایت قاطع در افغانستان در جریان سفر رسمی‌اش به هند در ماه آگوست سال جاری میلادی از دهلی نو خواست که گام‌­های بیشتری برای کمک نظامی به افغانستان بخصوص در زمینه بالگردهای جنگی بردارد.

 

این جنرال امریکایی افزود: نیروهای هوایی افغانستان هنوز هم از میان دیگر تجهیزات هوایی، از هلی‌کوپتر جنگی ام‌آی ـ 25استفاده می‌کند؛ به دلیل این‌که بسیاری از پرسنل هوایی و زمینی افغانستان با هلی‌کوپترهای باقی مانده از رژیم دست‌ نشانده روسیه در دهه 1980، آموزش دیده‌ اند که قطعات آنهابسیار کمیاب هستند.

 

در دسامبر سال 2015 میلادی طی سفر رسمی نخست وزیر هند به کابل رفت و دولت هندوستان سه فروند چرخ بال «MI-25» در اختیار دولت افغانستان قرار داد و این نخستین کمک نظامی هند در زمینه سلاح­‌های مرگبار به دولت افغانستان بود.همانطور قبلا گفته شد بالگرد نظامی «MI-25» ساخت روسیه است و توانایی حمل ونقل و همزمان با سلاح Mi-24 مجهز است که دارای قابلیت های تهاجمی می باشد.

 

ماموریت‌های «MI-25»

 

این گزارش می‌افزاید: بالگرد «MI-25» در نیروی هوایی روسیه جهت عملیات تهاجمی، عملیات ضدکشتی و امور ترابری به خدمت گرفته شده است. ماموریت‌هایی دیگری نیز توسط این بالگردها انجام می‌شود از جمله عملیات پشتیبانی هوایی نزدیک، عملیات شکار تانک، عملیات اسکورت و کمک‌­های پزشکی.

 

ژنرال نیکلسون گفت: افغانستانی‌ها خواهان تعدادی بیشتری از این بالگردها هستند و نیاز فوری برای این‌گونه تجهیزات نظامی وجود دارد.زمانی که این جنگنده‌های هوایی برسند، نیروهای افغان آنها را سریعاً در میدان‌های جنگی استفاده خواهند کرد.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی