.

مقاله ها

راکت جدیدی روسی تهدید جدی به امنیت امریکا

 

 

روسیه از آماده شدن جدیدترین دستاورد خود در صنایع راکتی که بهترین سامانه‌ای دفاع راکتی در جهان نیز قادر به مقابله با ‌آن نیست، خبر داده و اعلام کرده که این راکت تابستان سال جاری برای آزمایش نهایی آماده می‌شود. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»راکت بالستیک قاره پیمای « سارمات» (RS-28)، راکت قاره پیما با سوخت مایع است که مراحل نهایی تکمیل شدن و ورود به ارتش روسیه را طی می‌کند.

این راکت قرار است در سیلوهای مهیب راکتی این کشور به عنوان بخشی از راکت‌های بازدارنده هسته‌ای جایگزین راکت‌های «وئو ودا» (R-36M ) که در ناتو «شیطان» (Satan ) نامیده می‌شود، گردد. راکت بین قاره‌ای سارمات از سال 2009 در دست ساخت و توسعه بوده و سال 2018 جایگزین راکت‌های قدیمی‌تر بین قاره‌ای روسیه می‌شود.

اسپوتنیک در توصیف این راکت جدید مدعی شد که سارماتRS-28 چنان قدرت تخریبی دارد که قادر است تمامی ایالت تگزاس (دومین ایالت پرجمعیت امریکا بعد از کالیفرنیا و همچنین دومین ایالت بزرگ بعد از آلاسکا که در جنوب این کشور قرار دارد و مساحتش  696٫200 کیلومتر مربع است) یا فرانسه را نابود و با خاک یکسان کند.

این راکت سرعتش از تمامی سامانه‌های دفاع راکتی موجود در جهان بیشتر است. با وجودی‌که اطلاعات فنی کمی از مشخصات راکت جدید گزارش شده، اما برخی منابع مطلع اعلام کردند که سارمات راکتی دو مرحله‌ای است که بردش 10 هزار کیلومتر بوده و بین 4 تا 10 تن مواد منفجره در‌آن بارگذاری می‌شود.

بر اساس این گزارش، این راکت مجهز به ترکیبی از کلاهک‌های سنگین است که هرکدام به طور مجزا با خروج از کلاهک اصلی قابل هدایت هستند و  اصطلاحا به آن «MIRV » گفته می‌شود یعنی کلاهکی که در آن واحد چند هدف را جداگانه نشانه گیری می‌نماید.

اسپوتنیک نوشت: کلاهک‌های راکت سارمات دارای مجموعه‌ای از تجهیزات پیشرفته ضد دفاع راکتی هستند (Terminal High Altitude Area Defense ) که می‌تواند به سپر دفاع راکتی «یو .اس. ای بی ام» رخنه کند. این سامانه دفاع راکتی امریکا راکت ضد بالستیک راکتی است که به سوی راکت‌‌ بالستیک و برای انهدام آن‌ها در آسمان پرتاب می‌شود .راکت‌های ضدبالستیک یکی از انواع دفاع راکتی هستند که برای دفاع در مقابل این‌گونه راکت‌ها به ویژه انواع بسیار دوربرد معروف به راکت بالیستیک قاره‌پیما یا (ICBM) به کار گرفته می‌شوند.

 در انتهای این گزارش آمده است: حدس و گمان‌ها حکایت از آن دارند  که این راکت‌ها سرعت فرا صوت متعارف چون راکت‌های پیشرفته امریکایی  و راکت چینی «WU-14» دارند که می‌توان به عنوان راکت قاره پیمای دقیق در نبرد غیر هسته‌ای از آن‌ها استفاده کرد.وزارت دفاع روسیه از به خدمت درآمدن این راکت در سال 2018 و تکمیل و جایگزین با راکت‌های وئو ودا تا سال 2020 خبر داد.

از سویی دیگر روسیه و چین اخیر راکت‌های فرا صوتی را که قادر به رخنه به سامانه دفاع راکتی «تاد» (Terminal High Altitude Area Defense) است را با موفقیت آزمایش کرده‌اند و آنطور که کارشناسان نظامی چین می‌گویند این آزمایش موفقیت آمیز هشداری به ‌امریکا است که قصد دارد سامانه دفاع راکتی تاد را در کره جنوبی مستقر سازد. تاد سامانه راکتی ضد بالستیک است که توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده‌است. راکت این سامانه کلاهک حمل نمی‌کند بلکه با انرژی جنبشی خود، راکت دشمن را نابود می‌کند. برد رادار آن 1000 کیلومتر، برد عملیاتی راکت 200 کیلومتر، سقف پرواز آن 150کیلومتر و سرعت آن 10٬080 کیلومتر بر ساعت است.

«هی گیسانگ » کارشناس امور دفاعی چین در دانشگاه علوم سیاسی و حقوق شانگهای در زمینه این سلاج جدید که از آن به «گلایدر راکتی» نیز یاد می شود، گفت: «راکت‌های فراصوت آزمایش شده از سوی روسیه و چین تهدید علیه امریکا هستند که قصد برپایی سامانه دفاع راکتی تاد را در کره جنوبی دارد.»

«لی جی» دیگر کارشناس نظامی چین در این زمینه گفت: «چین اخیرا سعی کرده از راکت "دی –اف ، زی- اف" برای هشدار به امریکا مبنی بر این‌که ارتش  آزادی بخش خلق چین دارای سلاح قدرتمندی برای مقابله با سامانه دفاع راکتی تاد است، استفاده نماید.»

به نوشته اسپوتنیک، چین هفته گذشته هفتمین آزمایش موفقیت آمیز خود را در شلیک راکت دی اف-زی اف که برای مغلوب ساختن دفاع راکتی امریکا طراحی شده است، اجرا کرد.

دی اف- زی اف راکت فرا صوت است که با سرعتی بین 5 تا 10 ماخ پرواز کرده  و سرعتش 5 تا 10 مرتبه از صوت بیشتر بوده  و قادر است به سامانه‌های دفاع هوایی امریکا که متکی بر راکت‌های رهگیر هستند، رخنه نماید.

بر اساس این گزارش، این راکت هجومی فراصوت که در پنتاگون «WU-14» نام گرفته است، متشکل از راکتی است که به فضای بالایی جو زمین رفته و سپس  با راکت فاقد موتور که سرعت فرا صوت دارد‌ از آن رها می‌شود. چین این راکت فرا صوت را از مرکز پرتاب راکتی «وژایی» در مرکز این کشور شلیک نمود.

منابع غربی می‌گویند راکت دی اف –زی اف هنگامی که به 100 کیلومتری بالای زمین می‌رسد با جدایی از پرتاب کننده اش با حرکت خیزشی در مسیری مسطح  حرکت می نماید و سپس سرعتش به 10 ماخ رسیده و شتابش نیز 6400 کیلومتر تا 11200 کیلومتر در ساعت متغیر می‌شود. پرواز این چنینی این راکت را قادر خواهد ساخت نه تنها حرکت آیرو دینامیکی داشته باشد بلکه غیر قابل رهگیری شده و بردش نیز افزایش می‌یابد.  هرچند که مجهز شدن این راکت به کلاهک کلاسیک یا هسته‌ای در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

این راکت می‌تواند علیه اهداف دریایی بکار برده شود و بر اساس ارزیابی‌های مقام‌های اطلاعاتی امریکا، راکت‌های فرا صوت دی اف- زی اف به عنوان سلاح هجومی راهبردی متعارف قادر به ضربه زدن به هرگونه هدفی در سرتاسر جهان ظرف یک ساعت هستند. پنتاگون از ژانویه سال 2014، زمان آزمایش نخست این راکت توسعه آن‌را به شدت تحت نظر دارد. وزارت دفاع چین آزمایش راکت دیگری به نام «دی اف -41» را  با بردی دست کم معادل 12 هزار کیلومتر در تاریخ 12 آوریل سال 2016 را نیز تایید کرده است. به گزارش این منبع خبری، روسیه نیز در آوریل سال جاری دومین راکت فرا صوت خود را که «زیرکان 3ام 22 » نام دارد را آزمایش کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی