.

مقاله ها

عرض اندام تروریست‌ها در بازی سرزنش متقابل بین کابل،دهلی‌نو و اسلام‌آباد

 

 

دیلی‌تایمز پاکستان

تغییر ماهیت تهدیدهای امنیتی غالب در جریان 14 سال گذشته در جنگ با تروریسم در افغانستان و پاکستان و نبود همکاری اطلاعاتی بین 2 کشور، به سوءتفاهم، بازی ‌سرزنش مقابل و تلفات شدید در ‌منطقه منجر شده است. : تروریست‌ها هر ماه و هفته نیروهای امنیتی پاکستانی یا غیرنظامیان افغانی را مورد هدف قرار می‌دهند، ولی آن‌ها هرگز فکر نمی‌کنند که استراتژی مشترکی را برای مبارزه با تهدید تروریست‌ها در سراسر خط دیورند توسعه دهند.

سال گذشته تفاهم‌نامه اطلاعاتی میان سازمان امنیت نظامی پاکستان و ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به امضا رسید که باعث خشم سیاستمداران و اعضای پارلمان افغانستان شد.

اهمیت تبادل اطلاعات

رییس‌جمهور زیر انتقاد شدید تمام اقشار جامعه قرار گرفت که حتی وی را خائن خواندند، ولی بعداً اهمیت اشتراک‌گذاری اطلاعات با پاکستان درک شد. در حالی‌ که اطلاعات فراتر از نظارت و گردآوری است، 2 کشور می‌توانند داده‌های نظارتی خود بر افرادی را با همدیگر مبادله کنند که تهدیدهای امنیتی پر مخاطره ‌ای به امنیت ملی‌شان شمرده می‌شوند.در ماهیت خود، اطلاعات از مدیریت معلومات پژوهشی و مصاحبه‌های تحقیقاتی فرق می‌کند که به ‌شمول سه ‌فعالیت منحصر‌‌به‌فرد می‌شود: ردگیری‌‌ تهدید‌ها، استفاده از اطلاعات عملی و عملیات‌های مخفیانه مبتنی بر اطلاعات.

افغانستان و پاکستان این مهارت‌های تخصصی را ندارند و نمی‌توانند تهدیدها را با اشکال سنتیشان ردگیری کنند. توانایی یک ‌سازمان در برآورد کردن اطلاعات جامع برای سیاست‌گذاران، به میزان زیادی به ارزیابی‌ها و قابلیت‌های تحلیلی آن وابسته است، اما آی‌اس‌آی یا سازمان اطلاعات نظامی پاکستان و ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به ‌دشواری در روند سیاست‌گذاری دولت‌های‌شان سهم دارند.

آن‌ها میان اصول سنتی عملیات ضدشورشی و جنگ متعارف اشتباه گرفته‌اند. عوامل تعیین‌کننده یا پارامترهای آنان برای جمع‌آوری معلومات اطلاعاتی، فشرده شده است.سازمان اطلاعات ارتش پاکستان حالا در «پنجاب» محدود شده و نمی‌تواند معلومات اطلاعاتی واقعی را از بلوچستان، وزیرستان و منطقه خودمختار قبایلی جمع‌آوری کند، در حالی ‌که ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان ظرفیت تخصصی را حتی برای گردآوری گزارش اطلاعاتی از کابل ندارد.

تشدید خشونت میان هند و پاکستان و حمایت‌ آن‌ها از گروه‌های تندرو در داخل افغانستان، پس از حملات بر پایگاه نظامی هند در پتان‌کوت و دانشگاه باچاخان در پیشاور، بدتر خواهد شد.

پاکستان به ‌سهم خود هند را متهم می‌کند که از نهادهای اطلاعاتی افغانستان حمایت می‌کند، به‌شکل مخفیانه طالبان پاکستانی و ارتش ملی بلوچ را حمایت مالی می‌کند.

بازی سرزنش متقابل هند و پاکستان

هند فکر می‌کند که پاکستان حملات تروریستی بر کنسول‌گری‌اش در مزارشریف و پایگاه نظامی در پتان‌کوت را تسهیل کرده، در حالی‌ که پاکستان می‌گوید، هند در پشت حمله بر کنسول‌گری‌اش در جلال‌آباد قرار داشته است. ‌ بازی انداختن تقصیر بر دیگری در میان 3 ‌کشور، فرصتی را برای سازمان‌های تروریستی فراهم کرده تا تلفاتی را بر غیرنظامیان و نیروهای امنیتی تحمیل کنند.

وزیر دفاع هند هفته گذشته هشدار داد، آنانی‌ که درد و رنج را بر هند تحمیل کرده‌اند، همین درد را احساس خواهند کرد. این یک ‌هشدار قابل انحنا علیه پاکستان بود که سازمان‌های هند همان کاری را خواهند کرد که تروریست‌ها در پتان‌کوت انجام داده بودند.

سازمان اطلاعات نظامی پاکستان می‌گوید که هند تحریک طالبان پاکستانی را آموزش داده و تأمین مالی می‌کند و هم‌چنین به رهبری داعش کمک مالی فراهم می‌آورد. نگرانی‌های پاکستان واقعی است، بنابراین نهادهای اطلاعاتی آن می‌خواهند تا تلاش‌های ضد اطلاعاتی‌شان را در افغانستان تشدید کنند تا تروریست‌ها را رد‌گیری کنند که از آن‌ کشور عبور می‌کنند. افغانستان نیز نگرانی‌هایی درباره حمایت پاکستان از شبکه حقانی دارد. 3 کشور در آب‌های عمیق قرار دارند و هیچ‌چیزی برای متقاعدکردن شهروندانشان درباره مسایل امنیتی ندارند. جامعه باز نوشت: اتهام فعالیت‌های هند در افغانستان پرسش‌های جدی را درباره این مسأله مطرح کرده که چرا این ‌کشور می‌خواهد از افغانستان علیه پاکستان استفاده کند.

جنگ نیابتی در خاک افغانستان

هند می‌خواهد چه‌چیزی را در افغانستان به پاکستان بیاموزد و چرا هند در کشمیر با پاکستان مبارزه نمی‌کند؟ این پرسش‌ها نیازمند تحقیق کامل در سطح سه‌جانبه به ‌منظور متبلور ساختن دستور کار اساسی این جنگ نیابتی در خاک افغانستان است. در حالی ‌که دور دوم گفت‌وگوهای صلح و مصالحه بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت، جنگ طالبان در افغانستان تشدید شده است. وضعیت امنیتی در هلمند، قندوز، جلال‌آباد و کابل چالش‌برانگیز باقی مانده، در حالی‌ که داعش و گروه‌های شبه‌نظامی پاکستانی وارد یک‌ جنگ سرنوشت‌ساز علیه حکومت وحدت ملی شده‌اند.

تروریست‌ها می‌خواهند فشار زیادی را بر کابل حفظ کنند تا کنترول تعدادی از ولایت‌های مهم هم‌مرز با پاکستان به‌ منظور پاک‌سازی خطوط تدارکاتیشان را به ‌دست آورند.

در جریان 2015، بیش از 10هزار واقعه تروریستی و امنیتی ثبت شده‌اند. 2 هفته پیش، «معصوم استانکزی» سرپرست وزارت دفاع به پارلمان افغانستان گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان و عملیات نظامی در وزیرستان شمالی، ناامنی در افغانستان افزایش یافته است. وی گفت که رقیبان منطقه‌ای ایجاد نیروهای بنیادگرا در این‌ کشور را رهبری کرده‌اند.

بدتر شدن اوضاع امنیتی شمال افغانستان

استانکزی از بدتر شدن امنیت در شمال ابراز تأسف کرده و گفت که بنیادگراهای تاجیک، ازبک، چچن، افغان و پاکستانی، مناطق شمالی را از طریق ولایت‌های غزنی، زابل، فاریاب و چترال پاکستان ناامن کرده‌اند. وی افزود که تعدادی از فرماندهان و رهبران قدرتمند در افغانستان وجود دارند که تعدادی از جنگجویان طالبان و داعش را در وسایط نقلیه‌شان به شمال افغانستان انتقال داده و آن‌ها را در نواحی مرزی با چین و روسیه جابه‌جا کرده‌اند. «میرداد نجرابی» رییس کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان، از ناتوانی حکومت برای مدیریت جنگ علیه تروریست‌ها انتقاد کرده و هشدار داد که فصل آینده جنگی برای ارتش منقبض شده افغانستان دشوار خواهد بود.

در ادامه این گزارش آمده است: فرماندهان ناتو نیز هشدار داده‌اند که فصل آینده جنگی خطرناک خواهد بود. کارشناسان این هشدار را به‌ مثابه شکست کامل نیروهای ناتو و ایالات متحده در جنگ با شورشیان می‌بینند، یا آن‌ها می‌خواهند ‌عوامل اصلی یا پارامتر جنگ را به مرزهای روسیه و جنگ نزدیک‌تر کنند. منگل‌باغ اخیراً با فرمانده نظامی داعش در منطقه شینواری علیه حکومت افغانستان دست‌یکی کرده است. «نوشیرخان» فرمانده گروه منگل‌باغ در ولسوالی اچین، هفته گذشته به یک‌ روزنامه‌نگار افغان گفت که گروه وی اخیراً نشستی را با رهبری داعش برای سازمان‌دهی حملات بیشتر علیه نیروهای امنیتی افغانستان برگزار کرده‌ است.

در حالی ‌که با گذشت زمان هر روز وضعیت امنیتی شکننده‌تر می‌شود. «اشرف غنی» عبدالجبار قهرمان، جنرال پیشین کمونیستی را به‌عنوان فرمانده نیروهای ویژه در ولایت هلمند منصوب کرد. قهرمان عضو مجلس نمایندگان افغانستان است و در اداره «نجیب‌الله» در دهه 1980 نیز خدمت کرده است. جنرال قهرمان گفت: «ما روی حرفه‌ای‌کردن اطلاعات و طرح هماهنگ برای مبارزه با شبه‌نظامیان کار می‌کنیم؛ زیرا ما می‌توانیم با استفاده از تکنیک‌های اطلاعاتی با منابع محدود، وضعیت امنیتی را بهبود بخشیم.»

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی