.

مقاله ها

آشنایی با رهبر جدید طالبان

 

 

هبت‌الله آخندزاده، نزدیک به ۵۵ سال سن دارد، از قوم نورزایی است و در ولسوالی پنجوایی قندهار متولد شده است. او قبل از این معاون، ملا اختر محمد منصور، رهبر قبلی گروه طالبان  بود. رهبر جدید طالبان بیشتر یک چهره مذهبی است و تجارب وافری در زمینه نظامی ندارد. او بیشتر مسئول فتوا‌هایی است که گروه طالبان صادر می‌کنند. هبت‌الله آخندزاده آموزش‌های اسلامی را در افغانستان و پاکستان فراگرفته و از او به عنوان "شیخ‌الحدیث" یاد می‌کنند.

در رژیم طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰، رهبر جدید گروه طالبان، قاضی محاکم نظامی این گروه بوده است. او بعد از مداخله آمریکا در سال ۲۰۰۱، به عنوان قاضی‌القضات طالبان تعیین شده بود. آقای آخندزاده زمانی هم در یکی از مدارس قندهار آموزگار بوده و شماری در گروه طالبان او را "استاد" خطاب می‌کنند. رهبر جدید گروه طالبان از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان  بود و ملاعمر رهبر سابق طالبان بر اساس فتواهای او نیز دستورهایی را صادر کرده بود.

است. گزارش شده که او بیشتر عمرش را در افغانستان و به خصوص در ولایت قندهار گذرانده است. وحید مژده، تحلیلگر افغان که مسائل طالبان را از نزدیک دنبال می‌کند، می‌گوید که هبت‌الله آخندزاده، از نفوذ و قدرت ملا اختر محمد منصور برخوردار نیست.

آقای مژده می‌گوید که ملا منصور زمانی که موضوعی را مطابق به سیاست این گروه می‌دانست، نیازی زیادی برای مشورت با شورای رهبری طالبان نمی‌دید و خود تصمیم می‌گرفت. به نظر آقای مژده، رهبر جدید گروه طالبان از نفوذ و قدرت اختر محمد منصور، برخوردار نیست و مشورت و نظرخواهی با بقیه رهبران طالبان چالشی برای رهبر جدید خواهد بود.

رهبر جدید طالبان دو معاون نیز دارد که یکی ملا یعقوب پسر ملا عمر و دیگری سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی است.  طالبان افغانستان اعلام کرد که جسد “ملا اختر منصور” را دیروز را تحویل گرفته و آنرا در قبرستان”سپین بولدک” در افغانستان دفن کرده است.


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی