.

مقاله ها

مشخصات رهبران طالبان که با یک سرباز امریکایی تبادله شدند

 

از حدود سه سال پیش که گفتگوهای غیرمستقیم بین امریکا و طالبان با میانجیگری قطر درباره برگدال آغاز شد، این گروه درخواست آزادی این پنج مقام پیشین خود را مطرح کرد. در اواخر دلو گذشته مقامهای امریکایی از آمادگی خود برای موافقت با این درخواست طالبان خبر دادند. دولت افغانستان دو سال پیش با انتقال این پنج عضو طالبان به قطر موافقت کرده بود.
اما این افراد چه کسانی هستند؟

 

عبدالحق وثیق

 

 

من ملا عبدالحق وثیق را در خزان ۱۳۷۷ در دفتر کارش در مقر سازمان استخبارات طالبان در کابل دیدم. او معاون قاری احمدالله، رئیس این سازمان بود و عملا هدایت این نهاد پرقدرت را بر عهده داشت، چرا که رئیسش مسئول سازماندهی امور مناطق جنگی خارج از کابل بود. پدرم و من به کمک یکی از دوستان پدرم در این دیدار توانستیم نامه‌ای از آقای وثیق بگیریم که نفرات طالبان در شهر کابل و راه‌ها ما را متوقف نکنند. نامه او در سراسر مناطق تحت کنترول طالبان معتبر بود. ملا وثیق در این سمت هدایت امور تحقیقاتی، تجسسی و مبارزه با جرایم را بر عهده داشت.
عبدالحق وثیق ۴۳ ساله، اهل قبیله خوگیانی ولایت غزنی، در مدرسه دینی ضیاءالمدارس کویته پاکستان آموزش دیده و پس از تصرف کابل توسط گروه طالبان در ۱۳۷۵، با قاری احمدالله ارتباط کاری پیدا کرد و به زودی معاونش شد. وثیق ارتباط مستقیم با ملا محمدعمر رهبر طالبان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار داشت. از ملا وثیق به عنوان کسی نام برده شده که در کانون تلاش‌های طالبان برای اتحاد گروه‌های تندرو اسلامی و هماهنگی آنها با طالبان قرار داشته است.
در اسنادی که در وبسایت ویکی لیکس منتشر شده به نقل از امریکایی‌ها گفته شده که او از دفترش برای حمایت از گروه القاعده استفاده می‌کرد، به همین دلیل تحت تعقیب امریکا قرار گرفت و در نوامبر ۲۰۰۱ در ولسوالی مُقُر غزنی دستگیر شد.
امریکایی‌ها او را به زندان گوانتانامو منتقل کردند تا به اطلاعاتی دست یابند که در یافتن موقعیت ملا عمر، دفاتر اطلاعاتی طالبان و شناسایی اعضای گروه القاعده کمک کند. بازرسان زندان گوانتانامو او را دارای "ارزش اطلاعاتی" بالا تلقی کردند و در عین حال تاکید کردند که او باید به عنوان کسی که تهدیدی علیه امریکا شمرده می‌شود، زندانی باشد.

 

 

ملا فاضل مظلوم

 

 

محمدفاضل مظلوم یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان نظامی طالبان در سال‌های نیمه دوم دهه هفتاد بود. او در جنگ‌های مرگبار ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ در مناطق شمالی افغانستان، نقش کلیدی داشت. سازمان ملل او را متهم به ارتکاب جنایات جنگی کرده و مسئول کشتار هزاران نفر از هزاره‌های مزار شریف در سال ۱۳۷۷ می‌داند.

ملا فاضل در سمت‌های معاون وزارت دفاع، رئیس ستاد ارتش و فرماندهی نظامی طالبان کار کرد، اما در زمان شکست این گروه، در نوامبر ۲۰۰۱ به جنرال عبدالرشید دوستم از رهبران اتحاد شمال تسلیم شد و آقای دوستم او را به امریکایی‌ها تحویل داد.
این فرمانده ارشد طالبان در ۱۱ جنوری ۲۰۰۲ برای کشف اطلاعات درباره وضعیت نیروها و ساختار تشکیلات نظامی طالبان به زندان گوانتانامو منتقل شد. براساس اسنادی که وبسایت افشاگر ویکی لیکس منتشر کرده، بازرسان امریکایی او را فردی "خطرناک" دانسته‌اند که باید در زندان بماند. او ۴۷ ساله، اهل ولایت جنوبی ارزگان و در مدارس پاکستانی آموزش دیده است. از ۱۹۹۵ تا خزان ۲۰۰۱ عضو ارشد رژیم طالبان بود. امریکایی‌ها معتقدند که او با گروه‌های تندرو به‌ویژه گروه القاعده روابط مستقیم داشت و با استفاده از این روابط برای گروه طالبان حمایت فراهم می‌کرد.

 

 

خیرالله خیرخواه

 

خیرالله خیرخواه، ۴۷ ساله، از قبیله پوپلزی ولایت جنوبی قندهار است و در سمت‌های وزارت داخله، ولایت هرات و فرماندهی نظامی رژیم طالبان کار کرده است. او با ملا عمر رهبر این گروه و اسامه بن‌لادن رهبر پیشین گروه القاعده ارتباط مستقیم داشته است. نام ملا خیرخواه در فهرست سیاه سازمان ملل است. او در جنگ‌های مناطق شمالی در سالها ۱۳۷۷ و ۱۳۸۰ دست داشته است.
در اسناد ویکی لیکس از او به عنوان یکی از دوستان شخصی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نام برده شده است. آقای خیرخواه که در تلاش پیوستن به دولت بود در ۱۶ فبروری ۲۰۰۲ در مرز بین افغانستان و پاکستان از سوی ماموران پاکستانی دستگیر به امریکایی‌ها تحویل داده شد. در اسناد وزارت دفاع امریکا که از سوی ویکی لیکس منتشر شده، از او به عنوان فردی دارای اطلاعات گسترده درباره ساختار درونی گروه طالبان و روابط رهبران این گروه نام برده شده و فرد خطرناکی برای منافع امریکا دانسته شده است.

 

 

نورالله نوری

 


نورالله نوری ۴۷ ساله ساکن اصلی ولایت جنوبی زابل، در زمان حمله نظامی امریکا به افغانستان در خزان ۲۰۰۱ فرمانده نظامی طالبان در ولایت شمالی بلخ بود. او در دوران حکومت طالبان به عنوان والی بلخ و لغمان کار کرده است. آنگونه که در اسناد منتشر شده در وبسایت ویکی لیکس آمده است، نورالله نوری در زمان کار با رژیم طالبان، از جمله افرادی بود که با ملا عمر رهبر این گروه و دیگر رهبران ارشد این گروه روابط نزدیکی داشت. نام آقای نوری به اتهام دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی در شهر مزار شریف در ۱۳۷۷، وارد فهرست سیاه سازمان ملل شد. او در نوامبر ۲۰۰۱ به همراه ملا فاضل مظلوم به جنرال دوستم تسلیم شد و دوستم آنها را به امریکایی‌ها تحویل داد.

 

 

محمدنبی عمری

 


مولوی محمدنبی عمری ۴۸ ساله و ساکن اصلی ولایت خوست است. او به عنوان فرمانده ارشد طالبان، در سمت‌های مختلف، فعالیت‌های نظامی این گروه را رهبری کرد. آقای عمری روابط نزدیکی با گروه‌های تندرو اسلامی ازجمله القاعده و شبکه حقانی روابط نزدیکی داشته است. اسناد منتشر شده در ویکی لیکس نشان می‌دهد که او عضو یک تشکیلات مشترک طالبان و القاعده در ولایت خوست بوده که در جنگ با ائتلاف بین‌المللی شرکت داشته است.
او از سال ۱۹۹۶ به گروه طالبان پیوست و در سمت رئیس اداره امنیت ولایت زابل کار کرد و از آغاز ۲۰۰۱ به عنوان یکی از زیردستان ملا عبدالرزاق فرمانده پولیس مرزی کار کرد. آقای عمری در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۲ در خوست دستگیر و به پایگاه هوایی بگرام و بعد به گوانتانامو منتقل شد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی