.

مقاله ها

آیا طرح جدید امنیتی کابل را امن‌تر می‌کند؟

 

حسین حیدری 

شماری از کارشناسان مسایل نظامی باور دارند تا زمانی که قانون در جامعه تطبیق نشود و مقام‌های امنیتی مجازات و مکافات نشوند، طرح‌های امنیتی موثر و مفید واقع نخواهد شد.

عتیق‌الله امرخیل، کارشناس مسایل نظامی می‌گوید تا زمانی که یک نظم قوی نظامی به وجود نیاید یا قانون نظامی تطبیق نشود و تا زمانی که برای مسئولان امنیتی مکافات و مجازات داده نشود، تطبیق طرح‌های جدید امنیتی فایده ندارد. آقای امرخیل افزود: «برخلاف توقع طرح‌های جدید امنیتی بی‌ثباتی و فساد به وجود می‌آورد، به خاطری که در هر زون هر آمر خود را مستقل می‌داند و از قوماندان خود اطاعت نمی‌کند. اداره‌ای که از هر دست اداره شد، خوبش نمی‌آید.»

با افزایش حملات هدفمند و خونین گروه داعش، ریاست جمهوری اعلام کرده است که غرب کابل، منطقه‌ی «سبز امنیتی» خواهد شد. رییس جمهور غنى به نهادهاى امنیتى هدایت داده است تا کابل به چهار زون امنیتی به شمول غرب کابل تقسیم شود. در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده است که کابل به چهار زون امنیتی تقسیم می‌شود و غرب کابل یکی از مراکز اساسی امنیتی خواهد بود.

رییس جمهور محمداشرف غنی گفته عین تدابیر امنیتی که در ساحه‌ی سبز کابل گرفته شده، در غرب شهر نیز استفاده خواهد شد. ساحه‌ی سبز کابل، ساحه‌ی شدیداً محافظت شده‌ و منطقه‌ی دیپلمات‌نشین پایتخت کشور است. غرب کابل ساحه‌ای عمدتاً هزاره‌نشین است که در ماه‌های اخیر شاهد حملات خونین از سوی گروه داعش بوده است. بی‌توجهی دولت برای تأمین امنیت این منطقه، خشم شماری از شهروندان را برانگیخته است.

در حملات اخیر داعش در غرب شهر کابل بر یک باشگاه ورزشی نزدیک به ۳۰ نفر از جمله دو خبرنگار کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند. طبق گفته‌های مقام‌های حکومت در این طرح بیشتر به مردم سهم داده خواهد شد.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور می‌گوید که طرح امنیتی غرب کابل تحت کار است و به زودی در مشوره با مردم و نهادهای مردمی، نهایی شده و به اجرا گذاشته خواهد شد و در کنار طرح امنیتی، اقدامات دیگری که هم بر امنیت نواحی و هم در آسایش مردم و انکشاف و به‌سازی منطقه تأثیر‌گذار است، انجام خواهد شد.

آقای دانش افزوده است: «در این رابطه آنچه اهمیت به‌سزا دارد، نقش مردم در همکاری با نیروهای امنیتی و تقویت طرح دفاع خودی تحت نظارت و کنترل نهادهای رسمی دولت است. تنها راه اساسی و پایدار تأمین امنیت و شکست دشمن، مشارکت دوجانبه و دوام‌دار مردم و حکومت مخصوصاً سهم‌گیری جوانان در جلوگیری و خنثا‌سازی حملات تروریستی و انتحاری است.»

برخلاف خوشبینی مقام‌های حکومت از اشتراک مردم در طرح جدید امنیتی، عتیق‌الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی می‌گوید که مردم با نیرو‌های امنیتی همیشه همکار بوده است، اما آنان توانایی تشخیص دشمن و مهارت‌های استخباراتی را ندارند.

آقای امرخیل در این رابطه گفت: «خانواده‌ها فرزندان خود را در صف نیرو‌های امنیتی شامل می‌کند، بیشتر از این مردم چه کنند، مردم استخبارات ندارد که با نیرو‌های امنیتی همکاری کنند، مردم استخبارات را نخوانده و دشمن را نمی‌شناسند.»

این کارشناس مسایل نظامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که مقام‌های امنیتی و حکومتی ترس از حملات دشمن ندارند، چون دیوار‌های منازل و دفاتر‌شان را با دیوار‌های بلند استنادی محافظت می‌کنند.

آقای امرخیل تأکید کرد که دیوار‌های استنادی تمام وزارت‌خانه‌ها و حوزه‌ها باید از سطح شهر برچیده شود تا مقام‌ها احساس بکنند که دشمن است و می‌آیند. وقتی مسئولان پشت دیوار‌های بلند سمنتی باشد، در قصه‌ی مردم کی است!؟ طرح تأمین امنیت به همکاری مردم، اگرچه از سوی شماری استقبال شده، اما انتقاداتی را نیز به دنبال داشته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که اگر مردم امنیت خود را تأمین کنند، حکومت چه می‌کند؟

حکومت در ماه اسد پارسال نیز برای تحکیم امنیت پایتخت، طرح امنیتی تازه‌ای را روی دست گرفته بود. در این طرح، به تحکیم امنیت در ساحات دیپلوماتیک کابل اولویت داده شده بود. در همین حال، شماری از باشنده‌های غرب کابل حکومت را به کم‌کاری متهم می‌کنند. ظاهر ظریف می‌گوید که نیرو‌های امنیتی حضور فعال در ساحه ندارند و همین سبب می‌شود که دشمن به راحتی برنامه‌ی خود را تطبیق کنند.

ظریف می‌افزاید که حکومت باید توانایی و تعداد نیرو‌های امنیتی را در غرب کابل افزایش دهد. او همچنان گفت: «در هر حمله ده‌ها تن کشته و زخمی می‌شود، اما باز می‌بینیم که حمله شد، چرا حکومت مانع این حملات نمی‌شود، تا کی ما کشته و زخمی بدهیم.»گفتنی است که در یک ماه گذشته غرب کابل شاهد ۳ حمله‌ی خونین گروه داعش بوده است. در این حملات بیش از صد غیرنظامی زخمی و کشته‌ شده‌اند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی